Stravovanie na výletnej lodi

stravovanie na lodiStravovanie na lodi je zabezpečené takmer počas celého dňa. Začína to raňajkami v bufetovej reštaurácii na najvyššej palube, kde  máte možnosť dať si neskôr aj doobedný snack, samozrejme, obed, na ktorom si môžete pochutnať buď v bufetovej alebo v servírovanej reštaurácií. A keby ste boli od rána na výlete a vrátite sa hladní z pobrežia, môžete si odskočiť do bufetovej reštaurácie aj na olovrant. Takmer vždy sa tam pečie pizza alebo si môžete dať cestoviny na niekoľko spôsobov.  Zavŕšením celého dňa je večera, ktorá môže byť pre Vás “obyčajnou” večerou, alebo mimoriadnou slávnostnou udalosťou.

GURMÁNSKY ZÁŽITOK ZA MILIÓN? NIE, AK STE NA LODI!

Keď už sme pri téme VEČERA, čo si vlastne treba obliecť?

Už som spomínala, že ak nechcete, nemusíte si pribaliť do kufra žiadne spoločenské oblečenie. Budete sa potom chodiť stravovať do bufetovej reštaurácie, kde určite nebudete sami. Neverili by ste, koľko podobne zmýšľajúcich ľudí stretnete! ALE!

Ukrátili by ste seba a svoju polovičku o zážitok! Večera na lodi v reštaurácií je gastronomický a spoločenský zážitok! Je to spoločenská udalosť!

V skratke vám opíšem moju skúsenosť.

Na dovolenku sme cestovali ja, môj manžel, 13-ročný syn a 2-ročná dcérka. Nemusím vám ani hovoriť, že ja s dcérkou sme sa pripravili na loď dokonale. Pobalili sme si tie najkrajšie šaty, najkrajšie topánky a kopec kabeliek a doplnkov. Aby si manžel zbalil oblek, košeľu a kravatu, to som ho nemusela veľmi presviedčať. V dnešnej dobe muži bežne aj do práce chodia v oblekoch.

Samozrejme, že na dovolenke chce človek byť uvoľnenejší, neformálny, tak väčšinou sa do kufra obleky nedávajú. Ale keďže sme nevedeli ako to bude prebiehať, tak si zbalil 2 obleky. Najtvrdší oriešok bol náš syn. Deti samozrejme nemusia mať obleky a kravaty, ale do reštaurácie musia mať chlapci dlhé nohavice, tričko s límčekom, uzavreté topánky a dievčatá sukničky a sandálky alebo topánočky. Ale toto je už dnes aj pravidlo pre 4* a 5* hotely.

Keď syn videl, že mu balím dlhé nohavice (apropo, biele plátené, žiadne oblekové), vytáčal oči dohora. Navyše som mu kúpila bielu košeľu, taktiež nie oblekovú a modré plátené elegantné tenisky (ak sa dá na tenisky povedať elegantné). To bolo protestov.

Aby som vám ho trochu priblížila. Je športovec. Hokejista. V teplákoch aj do školy! Jeho tepláková móda nás, rodičov, privádza do zúfalstva, ale keď všetci jeho spoluhráči chodia v teplákoch?

Jeho stravovanie: Nahádzať do seba rýchlo každé jedlo, predtým ho riadne ofrflať, skritizovať, najviac mu chutí pri telke, alebo počítači! Príbor? To je čo? Nestačí lyžica a ruky? (No chcela by som vidieť celý ich tím v reštaurácií, to by bol pohľad!) Takže s takýmto teenagerom choďte na luxusnú výletnú loď.

Naša prvá plavba bola teda plná rozpakov a otázok.

Keď sme prišli prvýkrát na našu prvú večeru do reštaurácie, zažili sme s manželom WOW EFEKT. Bolo to krásne. Bolo to honosné. Pripadáte si ako vo filme! Presne tak som to videla v telke!

Už na karte, ktorá slúži aj ako kľuč od izby, máte napísané číslo stola, kde budete počas celej plavby sedieť. Môžte si určiť aj čas večere. Jedna sa začínala o 18:30 a druhá o 20:30.

Pri dverách nás vítali čašníci, ktorí nás uviedli k stolu. Každý stôl má prideleného na celú plavbu jedného čašníka a jeho pomocníka. Každý večer sa teda stretnete s tým istým človekom, ktorý už na druhý až tretí deň vie, čo asi budete piť, čo majú rady vaše deti, sú veľmi milí a komunikatívni, preto sa môžte s nimi aj porozprávať.

Prinesú vám jedálny lístok, kde máte neskutočný výber jedál a vy ani sami neviete, ako asi chutí ktoré jedlo. Ale musím vás ubezpečiť. Všetky chutia božsky!!!

Na týchto lodiach pracujú špičkoví šéfkuchári a veľmi kreatívny personál.

Keďže lodná spoločnosť MSC, s ktorou sme sa plavili my je talianska, kuchyňa je hlavne v tejto réžií. Každá jedna večera je úžasná. Už len pri písaní týchto riadkov sa teším na našu ďalšiu plavbu a zbiehajú sa mi slinky v ústach. Jedálny lístok je v piatich základných svetových jazykoch, vy len poprosíte, ktorý chcete. Pre tých, ktorí sa nekamarátia s angličtinou, nemčinou, francúzštinou, príp. s taliančinou, majú aj lístok v ruštine a dokonca už aj v češtine!

No a práve pri týchto večeriach sa udialo s našim synom niečo nezvyčajné! Na ďalší deň bol ochotný dobrovoľne sa obliecť do predtým nepohodlného oblečenia a ísť si pre nový zážitok do reštaurácie.

 Opakujem, je tam veľmi veľký výber chuťoviek, predjedál, hlavných chodov, zákuskov, ovocia… Niekedy som mala pocit, že sa už bavíme len o jedle, ale ozaj sme sa na to neskutočne tešili a vychutnávali sme si to!

Prirovnala by som to k našim špičkovým reštauráciám, ktoré ponúkajú Zážitkové menu, (a to nemyslím zľavové portály), kde na jednu osobu zaplatíte 80-100 € za obed, alebo večeru.

To je ale len večera, samozrejme, že máme ešte raňajky a obed, toto je zabezpečené v samoobslužnej reštaurácií, ktorá je obrovská s neskutočným výberom čohokoľvek, na čo si len spomeniete. Pri obede sme ocenili, že vždy boli na výber aj miestne špeciality, čiže ste mohli ochutnať okrem klasiky aj rôzne miestne jedlá, podľa toho, kde sa akurát nachádzate. Ak ste pri talianskom pobreží, oceníte taliansku kuchyňu, ak pri španielskom pobreží….

A ak si nájdete miesto pri obrovských oknách, uvidíte pri vychutnávaní úžasného jedla napr. ostrov Capri, alebo práve kotvíte na Sardínii a v kľude pri tanieri plnom dobrôt a popíjaní vínka sa pozeráte na “chaos” v prístave, kde sa práve na rôzne trajekty naloďujú turisti s autami…

K téme stravovania by sme Vám poradili, aby ste sledovali lodné noviny, o ktorých sme sa tu už zmienili. Tam máte na ďalší deň rozpis, kde a o koľkej sa podáva jedlo, čo si máte obliecť na večeru, ak chcete ísť do reštaurácie, kedy môžete Vaše deti poslať na palacinky alebo wafle, atď.

A ako je to s nápojmi a drinkami na lodi?

Upozornenie: Za Vaše peniaze dostanete plavbu na určený počet nocí, super služby a úžasné jedlo takmer 24 hodín. Na raňajky a k obedu sú Vám k dispozícií nápojové ay, ktoré ponúkajú vodu, džúsy, kávu, horúce a studené mlieko, horúcu vodu na čaj, ľad. Všetky ostatné nápoje si na lodi musíte zaplatiť.

Lodné spoločnosti ponúkajú tzv. Nápojové balíčky, ktoré si môžete zakúpiť už vopred.

Ponúkajú rôzne možnosti: Od 24 hodinového prístupu ku akýmkoľvek nápojom na ktorejkoľvek palube a pri ktoromkoľvek bare, až po jednotlivý výber len napr. kávy, vín, koktailov, nealko nápojov… Tieto balíčky sú v rôznych cenových kategóriach, treba si upresniť, čo od dovolenky naozaj očakávate. Či sedieť celé dni v baroch, alebo si užiť túto dovolenku aktívne a v prístavoch ísť z lode von obzerať “krajinu”.


Komentáre
  1. Virtual server píše:

    Klientela na riecnych lodiach je zvacsa americka alebo nemecka a preto sa vyzaduje dobra komunikativna znalost anglickeho alebo nemeckeho jazyka. Komunikacny jazyk zalezi vzdy podla klientely na konkretnej lodi a nie trasy kde sa dana lod plavy.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania vášho komentára.