Koľko stojí luxusná plavba na lodi?

kajuta balkónA TERAZ TO NAJDÔLEŽITEJŠIE… €

Na mieste je otázka: “Koľko taká plavba stojí?” To je veľmi dôležitý “detail” 🙂

Ceny sú rôzne. Ale výhodou je, že každý si môže vybrať takú dovolenku, koľko je ochotný zaplatiť v štandarde, na aký je zvyknutý. Vlastne ani nie. Pretože podľa doterajších našich skúseností si za štandardnú dovolenku letecky na 14 dní, v 4-5* hoteli, All Inclusiv zaplatíte viac, než za loď v tej takpovediac nižšej kategórií.

Takže máme na výber. Loď je stále tá istá. Trasa je rovnaká pre všetkých na palube. Aj strava je rovnaká pre všetkých, rovnako aj zábava a animačné programy, vrátane večerných divadelných predstavení. Jediné, v čom si môžeme vyberať je ubytovanie (kajuty) a  nápojové balíčky. V tomto článku sa bližšie pozrieme na tú prvú vec, ubytovanie.

Napríklad spoločnosť MSC ponúka niekoľko typov ubytovania. Sú to:

  • VNÚTORNÉ KAJUTY BEZ OKNA
  • VONKAJŠIE KAJUTY S OKNOM
  • VONKAJŠIE KAJUTY S BALKÓNOM
  • SUITY
  • RODINNÉ IZBY
  • APARTMÁNY

Opakujem. V akomkoľvek type kajuty budete ubytovaný, vždy je tam 100% starostlivosť ohľadom upratovania a čistoty. Jediný rozdiel je v rozlohe a v osvetlení-či je umelé alebo prirodzené.

Najnižšia kategória ubytovania sú vnútorné kajuty s oknom. Tieto kajuty sú výhodné pre tých ľudí, ktorí budú tráviť v kajute najmenej času. Aj keď z našich skúseností tam trávi čas málokto dlho, nech máte akékoľvek ubytovanie. 🙂
Nevýhoda je, že pre klaustrofobických ľudí to asi nie je vhodné miesto. Zaplatíte za ňu najmenej cca 400-600 € za osobu,  ale vždy platia len 2 dospelí v kajute a 2 deti do 18 rokov neplatia vôbec. (výnimku tvoria letné mesiace júl – august, kedy sa za deti platí cca. 200 €)

Ďalšia kategória je – Vonkajšia kajuta s oknom. Okná sa ale nedajú otvárať. Budete mať denné svetlo a ľudia trpiaci klaustrofóbiou nebudú mať pocit stiesnenosti.  Našu druhú plavbu sme si vyskúšali v tomto štýle ubytovania. Rozmýšľali sme, kde sa tam pomestia 4 postele, keďže sme mali so sebou 2 deti (14 a 3 roky). 2 lôžka boli zabezpečené klasickou manželskou posteľou a tie druhé dve boli vyriešené sklopnými posteľami, podobnými v spacích vlakoch.

Najprv sme boli z toho nemilo prekvapení (len my-dospelí), ale naše deti sa veľmi potešili. Každé ráno nám tieto dve postele “upratali”, čiže sklopili, ale keď sme prišli do kajuty si len tak oddýchnuť, deti si hneď svoje postele vyklopili a každý si ľahol na svoje lôžko. Dokonca dcérka, ktorá sa stále ku nám túli do postele a chcela dovtedy spať len s nami si toto svoje lôžko “vo vzduchu” užívala a najviac sa jej páčili mobilné rebríky k týmto posteliam, takže si z kajuty urobila ihrisko, preliezkovisko. Za túto kajutu si dospelý zaplatí cca. 700-800 €, deti do 18 rokov za ubytovanie a stravu tiež neplatia.

Ďalšia kategória je kajuta s balkónom. Túto kajutu sme si užili pri našej prvej plavbe. Ubytovanie je v tejto kategórií veľmi pekné, keďže sme mali našu dcérku ešte maličkú, vedeli sme, že budeme v kajute tráviť dlhší čas, preto sme si ju aj vybrali. Cena sa pohybuje cca. od 800-900 € na dospelú osobu, dve deti do 18 rokov neplatia. V kajute je umiestnená manželská posteľ a rozkladacia sofa. Výhľad z balkóna je úchvatný, boli sme na úrovni 11-steho poschodia, boli sme na strane lode, kde sme každý večer mohli sledovať neskutočný západ slnka do mora! /Spomínam si, keď sme boli pre nejakým časom v Toskánsku na dovolenke autom, každý večer sme utekali 500 m od nášho ubytovania k moru, aby sme mohli vidieť západ slnka do Stredozemného mora a niekedy sme pribehli aj pol hodinu pred západom, lebo sme to neodhadli a potom sme boli nervózni, že to tak dlho zapadá. A robili sme fotky a fotky a fotky…. každú sekundu západu slnka.

Ak budete sledovať ponuky agentúr, ktoré sa špecializujú na plavby loďou, mávajú dosť výhodné akcie na balkónové kajuty. Je to hlavne pri väčších lodiach, ktoré disponujú väčším počtom balkónkajút.

Lode disponujú aj Rodinnými kajutami, čo je vlastne prepojenie dvoch kajút dverami, čiže dospelí majú svoju izbu a deti svoju. Býva to prepojenie kajuty s oknom s kajutou bez okna.

Ďalej sú to Suity a Apartmány, ale tieto kategórie si aj tak objednávajú ľudia, ktorí sú aj v bežnom živote zvyknutý na maximálny luxus, priestor a služby a veľmi radi a bez mihnutia oka si za to priplatia. Ale sľubujeme, že kvôli týmto stránkam si vyskúšame tieto kajuty postupne aj my 🙂

Ale podľa našej kamarátky, ktorú na plavbu loďou nahováral manžel 10 rokov a potom sa mu to konečne podarilo, a potom konštatovala, že prečo tak dlho váhala, že to bola jej najfantastickejšia dovolenka!

Naše odporúčanie: Radšej sa ubytujte v kajute nižšej kategórie, pretože ozaj tá čistota a servis na lodi sú úplne všade rovnaké, ako cez kopirák v každej kategórií a za “ušetrené” peniaze si užijete túto dovolenku ešte viac!


Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania vášho komentára.