Klasická dovolenka vs Výletná loď

 Klasická dovolenka vs Výletná loď  Tisíce ľudí si každoročne plánujú svoju dovolenku. U nás, na Slovensku, je dlhoročným zvykom dovolenkovať pri mori, v letných mesiacoch, keď majú deti školské prázdniny.

Cestujeme hodiny a hodiny k moru, za ešte silnejším slniečkom, než to, ktoré svieti v lete u nás. Láka nás predstava vody, širokého, nekonečného a nebesky modrého mora, predstava zmeniť aspoň na chvíľku prostredie, v ktorom sa nachádzame celý rok.

 Za týždeň, alebo dva chceme zažiť toho čo najviac. Okúpať sa v mori, leňošiť na pláži, vyraziť si na nákupy, navštíviť miestne trhy a samozrejme, nezabúdajme na pamiatky! Ak má niektorá krajina čo len minimálnu, ale pre nás lákavú históriu, chceme to vidieť, zažiť, (chytiť), odfotiť… Apropo, fotky. Tých musí byť čo najviac a čo najfarebnejšie, vystihovať tie najfantastickejšie zážitky, musia pre nás zachytiť tie najpohodovejšie momenty, aby sme si ich mohli až do najbližšej dovolenky o rok pripomínať a “čerpať” z nich energiu. Ak nás náhodou práve dovolenka o tú energiu neoberie.

Každý z nás to určite zažil. Najprv balenie. To patrí k cestovaniu. Je to asi tá najvzrušujúcejšia časť dovolenky. Všetci sa na to tešíme a vidíme našu dovolenku v ružových farbách. Potom príde samotná cesta. Autom, autobusom, lietadlom. Prichádzame na miesto. Do nášho hotela, ktorý bol v katalógu úžasný, farebný, pohostinný, s veľmi chutným all inclusive, opísaný ako priateľský k deťom, vhodný pre rodiny, pre seniorov, pre mladých, plný zábavy, animačných programov, s bazénom a blízko mora… Ak toto ozaj spĺňa niektorý z hotelov, asi musí byť dosť drahý.

Ak chceme dovolenku za “rozumnú cenu”, treba sa pripraviť na pár prekvapení. Ubytovanie vôbec nespĺňa naše vysnené predstavy. Veľakrát musíme na recepcii hotela prosiť o zmenu izby, pretože tá naša je príliš malá, príliš tmavá, dosť málo uprataná, príliš blízko k pódiu, kde sú do druhej do rána diskotéky a animácie a my nemôžeme spať alebo veľmi blízko pri hlučnej ceste…

Ak vybavíme “dobrú” izbu, ideme von, kde nás prekvapí bazén, ktorý by potreboval už niekoľko sezón dozadu rekonštrukciu a lehátok je denne akosi málo. Ideme sa teda pozrieť na more, ktoré je asi 100-200 m od hotela? Keď počítate ako počítate, stále Vám to vychádza akosi ďalej. Ale nevadí. Veď máme all inclusive, tak tie prejedené kalórie musíme niekde vytriasť.
A sme pri strave. To je veľmi individuálna kategória, pretože tu ozaj platí: Koľko ľudí, toľko chutí. Väčšinou sa ale stáva, že cca. po 3-4 dňoch zistíme, že naša strava je dosť opakujúca sa a pri predstave, že “ešte 10 dní to mám vydržať”, niekedy nás prejde chuť.

Ak s týmto scenárom nesúhlasíte, znamená to zrejme len dve veci: Za dovolenku ste si ozaj riadne a mastne zaplatili, alebo ste mali jednoducho šťastie.

Takže to máme jeden rok Chorvátsko, druhý rok Taliansko, potom Grécko, ďalší Turecko, potom Španielsko? Možno Tunisko….. Chceme vidieť všetko. Chceme zažiť veľa. Chceme byť pri bazéne, pri mori, chceme sa nudiť a potom baviť, chceme mať animácie, diskotéky, ale keď chceme ísť spať, chceme mať ticho. Chceme, aby naše deti mali zážitok. Aby sa naše deti nenudili, aby nás ale nechali na pokoj:) Vidieť veľa, zažiť veľa, ale nechceme, aby sme museli veľa cestovať (veď sme cestovali už dosť dlho sem!), musíme niečo nakúpiť (suveníry)?, mať fotky, zážitky… Veď život je taký krátky a taký stresujúci, každý z nás potrebuje relax a oddych v čo najväčšej miere.
Priemerný dospelý človek má  reálne 40 dovoleniek na to, aby videl v živote to, čo si naplánoval, ale k tomu potrebuje aj dosť peňazí, aby si to aj mohol splniť. Alebo sa to dá aj inak?

Je tu ale jedno úžasné riešenie a našou rodinou objavené pred troma rokmi, ktoré využívajú tisíce ľudí z celého sveta, ale ponúka možnosť min. za 1 týždeň zažiť 3-4 krajiny, kopec zábavy, zážitkov, histórie, pláží, medzinárodnej kuchyne, perfektného a čistého ubytovania, mimoriadnych gastronomických chutí, výborného servisu, programu pre deti a pre Vás, nezabudnuteľnú dovolenku a možno aj závisť vašich priateľov.

Áno hovorím o dovolenke na výletnej lodi!

Ako by sa Vám páčila predstava, že v jeden deň vyplávate z krásneho mesta (v Európe napr. Benátky, Janov), hneď po nalodení idete do malej, ale čistej kajuty, kde si dáte sprchu v čistej a vyvoňanej kúpeľni, kde nemusíte riešiť plieseň v rohu vane alebo sprchový záves, ktorý tam už aspoň tri roky nemal visieť, potom sa pôjdete občerstviť do samoobslužnej reštaurácie, kde vás čaká ozaj výborný výber jedál, potom si vezmete osušku, ktorú vám dajú hneď pri bazéne, ľahnete si na lehátko a užívate si vašu dovolenku od prvej hodiny.
Každý deň sa zobudíte v novom prístave, v novej krajine. Jeden deň si vybehnete do Atén pozrieť slávnu Akropolu, druhý deň si na vlastné oči pozriete Olympiu a miesto, kde sa zapaľuje olympijský oheň, na ďalší deň vás už čln od lode vezie na romantické Santorini a o deň neskôr sa slníte na pláži úžasného zeleného ostrova Korfu.
Po ceste späť sa zastavíte v historickom Dubrovníku a to ste nepotrebovali ani 4 týždne dovolenky, nekonečného balenia a vybaľovania, premiestňovania, ale len jeden obyčajný týždeň, na jednej výletnej lodi a v kajute, kde sa ukryjete pred hlukom a ľuďmi, ak budete potrebovať kľud a ticho.
Popritom zažijete kopec vecí, ktoré na bežnej dovolenke pri mori nezažijete vôbec a užijete si takých chvíľ, na ktoré vám počas náročného a pracovného roka ani nezostáva čas (animácie, divadlá, reštaurácie atď.)

A čo morská choroba ?

Pred samotným výberom tohto typu si niektorí z Vás iste dajú otázku: “Ako zvládnem dovolenku na lodi, keď už dopredu viem, že mi bude zle od žalúdka!” Túto pochybnosť plne chápem, pretože ja sama patrím k tým ľuďom, ktorým je ozaj zle len pri jazde autom ak sedím vzadu, na dlhšie cesty mám pribalený vždy Kinedryl a pri jednej dovolenke v Chorvátsku, keď sme boli na “fisch pikniku” som si už večer pred plavbou naordinovala tabletku, lebo mi bolo zle len pri pomyslení, že budem na lodi.

No tu mám len jednu odpoveď. Na tejto lodi Vám zle nebude. Ak je ozaj veľká (2500-3500 ľudí), prakticky ani neviete, že sa plavíte. Každá loď tohto typu je vybavená tzv. stabilizátormi, ktoré zabezpečujú, že húpanie pociťujú cestovatelia len minimálne alebo vôbec.

Pri cestovaní menšou loďou, cca. 1000 – 2000 ľudí na palube, je väčšia pravdepodobnosť, že húpanie lode jemne pocítite, ale ozaj to závisí od počasia a od trasy, ktorú loďou absolvuje.

My sme mali tú “česť” zažiť húpanie na lodi počas našej druhej plavby, keďže v okolí Sicílie zúrili v lete búrky, more bolo dosť rozbúrené, takže v jeden večer som  bola nútená siahnuť po tabletke proti nevoľnosti a tým sa to vlastne aj skončilo. Pretože tabletka mi super zabrala, v ten večer som si “vychutnala” aj húpanie na vlnách a napodiv, ďalšie dva dni mi to nič nerobilo aj bez liekov a dokonca, keď sa more upokojilo a nič sa nehúpalo, mi to chýbalo. Podobne, ako keď húpete bábätko v kolíske a potom prestanete, tak sa zobudí. Tak rovnako mi začalo aj pohupovanie na vlnách chýbať.

Ak si plavbu zamilujete, je prudko návyková”– to som čítala na stránke jednej cestovateľky a musím s tým plne súhlasiť.

V ďalších článkoch sa postupne pozrieme detailnejšie na všetko podstatné čo súvisí s dovolenkou na výletnej lodi, od výberu vhodnej plavby a kajuty, cez prípravu na dovolenku a balenie, nalodenie a pobyt na lodi, výlety, stravovanie a ďalšie témy. Ak máte otázky, napíšte ich do komentára pod článok a budeme sa im priebežne venovať.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania vášho komentára.