Držte si klobúky dvíhame kotvy

Držte si klobúky dvíhame kotvyPlavbu na lodi si môžete užiť kedykoľvek počas roka, nie ste povinný sústrediť sa len na letné mesiace. Slová “Luxusná Loď” alebo “Luxusná plavba” samozrejme u nás, bežne žijúcich a pracujúcich smrteľníkov, evokujú luxus, nedostupnosť, snobstvo, obleky, róby…

Luxusná loď je vraj veľmi drahá, pohybujú sa tam len namyslení ľudia, treba mať so sebou kopu luxusných šiat, na každý deň iné, aby ma nevideli stále v tom istom, muži si musia zobrať aspoň sedem košieľ, na každý deň jednu, deti tých zbohatlíkov sú priveľmi rozmaznané, na večeri musím vedieť, ktorý z tých desiatich príborov a ktorý z tých štyroch pohárov mám použiť…

Teraz vám prezradím jedno tajomstvo. Plavba na Luxusnej lodi s vašimi deťmi vás nebude stáť viac, než klasická dovolenka All Inclusive pri mori kdekoľvek v Európe.

Ak si nechcete zbaliť ani jedny krásne a nóbl šaty a váš partner si nemieni zabaliť ani jeden oblek, vôbec to nie je prekážka. Na výletnej lodi úplne v pohode prežijete v šortkách a žabkách a nikto na vás nebude pozerať ako na čudáka! Vaše deti možno na takejto dovolenke spoznajú úžasných mladých ľudí a teenagerov, ktorí sú úplne normálni a v pohode.

Už samotné nalodenie je úžasný zážitok, pretože ten, kto ešte nebol na takejto lodi, zažije prvotný šok a prekvapenie z majestátnosti tohto plavidla. Moja prvá reakcia bolo cúvnutie, keď som tú obrovskú loď zočila a uvedomila som si, že tohoto kolosu budem niekoľko dní súčasťou. Prišlo mi absolútne nepredstaviteľné, že toto obrovské plavidlo sa dokáže udržať na mori. Dovtedy som videla tieto lode len v televízii, príp. aj v prístavoch, ale nikdy sa mi nezdali také veľké, pretože som nikdy nebola tak blízko.

Samotnému nalodeniu predchádza ešte check-in, ktorý je dosť podobný tomu na letisku.

Služby na lodi sú ozaj skvelé. Nikdy sme sa s podobnými nestretli na žiadnej dovolenke, okrem dovolenky na lodi. Už v prístave vás odbremenia od kufrov, ktoré vám označia a dopravia až pred vašu kajutu.

Už pri check-ine dostanete kartičky, pre každého cestujúceho jednu, ktorá slúži aj ako kľuč od vašej kajuty a aj ako platobná karta, pretože počas plavby sa nepoužíva žiadna hotovosť, všetká útrata sa spočíta večer pred koncom plavby a v deň vylodenia je potrebné zaplatiť faktúru na recepcii lode. Na karte, ktorú obdržíte vy a vaša rodina je uvedených niekoľko údajov, ktoré si postupne vysvetlíme. V prvom rade tam budete mať číslo vašej kajuty.

Veľmi ochotný personál vám vysvetlí, príp. vás aj osobne zavedie k vašej kajute. Keď vstúpite dnu, možno budete prekvapení priestorom, ktorí je o niečo menší ako v klasických hoteloch, ale o to účelnejšie zariadený a so všetkým, čo budete celú plavbu potrebovať. Predsa len, hovoríme o plavbe loďou, takže kajuty sa nedajú porovnávať s izbami v hoteloch.

Je samozrejme možnosť zarezervovať si na lodi luxusnejšie a priestrannejšie kajuty s balkónmi, oddelenými izbami, atď., ale pre nás bežne pracujúcich ľudí, ktorí chcú zažiť krásnu dovolenku za cenu, za ktorú by ste šli letecky do nejakého hotela v rámci dovolenkových možností postačia aj tieto kajuty, ktorých je na lodi neúrekom, takže aj váš sused sprava, aj zľava má takú istú izbu.

Čo je ale ozaj neporovnateľné s hotelovým ubytovaním je hlavne čistota a vskutku atraktívny servis.

V čom to spočíva? Keď sa ubytujete, vybalíte, prezlečiete do plaviek, vybláznite sa v bazénoch, na sklonku dňa sa vyberiete na večeru. Počas večere vašu kajutu navštívi steward, ktorý vám bude pridelený na celú plavbu a ten pripraví vašu kajutu na spánok. V prvom rade ju poupratuje, vyčistí kúpeľňu, vymení uteráky ak bude treba, potom rozostelie vaše postele, zažne vám nočné lampy a vy, keď sa vrátite z večere, nemusíte ani prstom pohnúť, všetko je pripravené.

Lodné novinyA to nie je všetko. Ráno, keď sa vyberiete na raňajky, váš steward ustelie vaše postele, poupratuje kajutu, vyčistí kúpeľňu a ak treba, vymení uteráky. Keď sa vrátite z raňajok, tak prídete do upratanej a ustlanej kajuty. A toto sa bude diať počas celej plavby.

V deň príchodu do Vašej kajuty vás okrem pripravenej izby budú čakať Lodné Noviny (a aj hromada informačných letákov). Lodné noviny sú literatúra samé o sebe! Je to tzv. Sprievodca celým nasledujúcim dňom. V nich sa dozviete, kedy vyplávate z prístavu, akou rýchlosťou sa loď bude plaviť, čo uvidíte a o koľkej na pravoboku, na ľavoboku, aké udalosti sa konajú na ktorej palube, aké bude predstavenie večer v DIVADLE, čo si máte obliecť na večeru.

Lodné noviny Vám budú dopravené do kajuty každý večer. Sú v piatich svetových jazykoch, nám Česko-Slovákom ich dodávajú v angličtine, ale ak chcete zmeniť jazyk, tak to len ohlásite na recepcii.

My sme sa vždy veľmi tešili na tieto noviny, lebo sa tam neriešila žiadna politická situácia, ani žiadne tragédie, ale dozvedeli sme sa, kde budeme na druhý deň kotviť, čas, ktorý máme vyhradený na výlety na pevninu, sú tam spomenuté výlety, ktoré si môžte zarezervovať, čo na ktorej palube budú podávať na jedlo, o ktorej večer v ktorom klube sa bude konať nejaký večierok, diskotéka, tématická zameranosť zábavy, aký bude na palube animačný program… Jednoducho celý Váš nasledujúci deň.

Takže sme ubytovaní, najedení, už trocha aj opálení, uveličení, noviny máme preštudované a už sa všetci veľmi tešíme na ráno, na nový deň, na nové zážitky, objavené zákutia lode a skvelú dovolenku, ktorú máme pred sebou. Tak  Šťastnú plavbu, vyrážame!


Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania vášho komentára.